Lrd Jackson Dr. (d over Fox Hollow Creek
Good Condition28 years old1 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.1m E Jct Cth Q |
| Carries | Lrd Jackson Dr. (d |
| Crosses | Fox Hollow Creek |
| Coordinates | 43.29917, -90.51833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 30.5 ft (9.3 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 73.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52022800000000 |