Cth Q over Fox Hollow Creek
Fair Condition69 years old320 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.5m E Jct Cth E |
| Carries | Cth Q |
| Crosses | Fox Hollow Creek |
| Coordinates | 43.30250, -90.51306 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.5 ft (9.9 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 85.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 320 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52002300000000 |