Cth D over Br Pine River
Fair Condition58 years old512 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.1m E Jct Sth 80 |
| Carries | Cth D |
| Crosses | Br Pine River |
| Coordinates | 43.42056, -90.36019 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.5 ft (9.3 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 79.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 512 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52004500000000 |