Sth 80 over Pine River
Good Condition8 years old1,900 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.1m N Jct Cth D To E |
| Carries | Sth 80 |
| Crosses | Pine River |
| Coordinates | 43.42135, -90.36158 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 275.3 ft (83.9 m) |
| Max Span | 93.2 ft (28.4 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 998.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,900 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52027000000000 |