Lrd Alberts Lane ( over Pine River
Good Condition40 years old15 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.1m E Jct Sth 80 |
| Carries | Lrd Alberts Lane ( |
| Crosses | Pine River |
| Coordinates | 43.42944, -90.36417 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 57.7 ft (17.6 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 139.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52008800000000 |