I70 Frontage Rd(s) over Horsethief Creek (s) SR
Fair Condition46 years old161 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | Just E. Of Debeque Interc |
| Carries | I70 Frontage Rd(s) |
| Crosses | Horsethief Creek (s) SR |
| Coordinates | 39.33122, -108.19567 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 80.7 ft (24.6 m) |
| Deck Area | 373.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 161 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-04-AY |