US 6m Ml over Horsethief Creek [n] SR
Fair Condition46 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | Just E. Of Debeque Interc |
| Carries | US 6m Ml |
| Crosses | Horsethief Creek [n] SR |
| Coordinates | 39.33234, -108.19693 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Area | 327.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-04-AZ |