US 6 Ml over Colorado River
Poor Condition81 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | 1 Mi E. Of Debeque |
| Carries | US 6 Ml |
| Crosses | Colorado River |
| Coordinates | 39.33828, -108.19396 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 407.2 ft (124.1 m) |
| Max Span | 203.4 ft (62 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 1203.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1945 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | G-04-A |