I 70 Ml over Horsethief Creek
Fair Condition46 years old18,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | Just E. Of Debeque Interc |
| Carries | I 70 Ml |
| Crosses | Horsethief Creek |
| Coordinates | 39.33183, -108.19624 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 188.0 ft (57.3 m) |
| Deck Area | 767.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,000 (2020) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-04-AX |