Simms Street over Weaver Creek | Weaver Gu
Good Condition26 years old16,238 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Jefferson |
| Location | 0.1 Mi South Of Quincy |
| Carries | Simms Street |
| Crosses | Weaver Creek | Weaver Gu |
| Coordinates | 39.63708, -105.12863 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.3 ft (7.7 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 92.2 ft (28.1 m) |
| Deck Area | 216.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,238 (2021) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 325 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-18-110 |