I 25 Ml over Dirty Woman Creek
Fair Condition68 years old67,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | Just South Of SH 105 |
| Carries | I 25 Ml |
| Crosses | Dirty Woman Creek |
| Coordinates | 39.08962, -104.86181 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.3 ft (6.2 m) |
| Max Span | 10.5 ft (3.2 m) |
| Deck Width | 335.3 ft (102.2 m) |
| Deck Area | 633.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 67,000 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-17-CA |