Ramp To SB I25 over Dirty Woman Creek R
Good Condition22 years old84,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | Just South Of SH 105 |
| Carries | Ramp To SB I25 |
| Crosses | Dirty Woman Creek R |
| Coordinates | 39.08959, -104.86430 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 324.1 ft (98.8 m) |
| Max Span | 131.2 ft (40 m) |
| Deck Width | 75.8 ft (23.1 m) |
| Deck Area | 2282.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 84,000 (2020) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-17-BB |