Monument Hill Road over Wildlife Underpass Rr
Good Condition6 years old1,367 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | 1.8 Mi N Of Monument |
| Carries | Monument Hill Road |
| Crosses | Wildlife Underpass Rr |
| Coordinates | 39.11658, -104.86539 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 59.1 ft (18 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 192.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,367 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-17-DR |