SH 105 Ml over Dirty Woman Creek
Fair Condition22 years old19,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | E Of I25/monumnt.int. |
| Carries | SH 105 Ml |
| Crosses | Dirty Woman Creek |
| Coordinates | 39.09318, -104.85832 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 75.5 ft (23 m) |
| Deck Width | 81.7 ft (24.9 m) |
| Deck Area | 592.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,000 (2020) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-17-DA |