SH 105 Ml over I 25 Ml
Good Condition22 years old19,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | Monument Interchange |
| Carries | SH 105 Ml |
| Crosses | I 25 Ml |
| Coordinates | 39.09252, -104.86236 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 188.6 ft (57.5 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 95.5 ft (29.1 m) |
| Deck Area | 1673.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,000 (2020) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-17-CZ |