SH 105 Ml over Crystal Creek
Fair Condition99 years old8,500 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | .7 W Ofi25/monument Inter |
| Carries | SH 105 Ml |
| Crosses | Crystal Creek |
| Coordinates | 39.09782, -104.87137 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 108.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1927 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,500 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | H-17-U |