County Road 404 over I 25 Ml
Good Condition5 years old8,069 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | 2.6 Mi N Of Monument |
| Carries | County Road 404 |
| Crosses | I 25 Ml |
| Coordinates | 39.12983, -104.86421 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 218.5 ft (66.6 m) |
| Max Span | 109.3 ft (33.3 m) |
| Deck Width | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Area | 1525.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,069 (2024) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-17-CR |