I 25 SB Ml over Wildlife Underpass
Good Condition6 years old67,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | 1.8 Mi N Of Monument |
| Carries | I 25 SB Ml |
| Crosses | Wildlife Underpass |
| Coordinates | 39.11658, -104.86587 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 59.1 ft (18 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Area | 383.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 67,000 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-17-DQ |