County Road 24.5 over Arkansas River
Good Condition40 years old723 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | 0.9 Mi N Of Swink |
| Carries | County Road 24.5 |
| Crosses | Arkansas River |
| Coordinates | 38.02678, -103.62822 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 311.7 ft (95 m) |
| Max Span | 99.4 ft (30.3 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 1054.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 723 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT245-2426-138A |