County Road Ff over Holbrook Res. Lateral
Fair Condition55 years old145 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .1 Mi W Of CR 26 |
| Carries | County Road Ff |
| Crosses | Holbrook Res. Lateral |
| Coordinates | 38.05497, -103.60214 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 31.5 ft (9.6 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 71.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 145 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-FF-25-28-153 |