County Road 25 over Fort Lyon Storage Canal
Fair Condition34 years old222 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .1 Mi N Of SH 266 |
| Carries | County Road 25 |
| Crosses | Fort Lyon Storage Canal |
| Coordinates | 38.07691, -103.61936 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 196.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 222 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT25-24-30-142A |