County Road 28 over Holbrook Canal
Fair Condition52 years old13 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | 0.02 Mi N CR 808 |
| Carries | County Road 28 |
| Crosses | Holbrook Canal |
| Coordinates | 38.09791, -103.56431 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.5 ft (9.3 m) |
| Max Span | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Width | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Area | 42.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-28-27-31-160 |