County Road 26 over Holbrook Canal
Fair Condition48 years old8 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .02 Mi N Of SH 266 |
| Carries | County Road 26 |
| Crosses | Holbrook Canal |
| Coordinates | 38.07994, -103.60631 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 30.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-26-25-30-150 |