County Road 26 over Fort Lyon Storage Canal
Fair Condition68 years old6 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .1 Mi N Of SH 266 |
| Carries | County Road 26 |
| Crosses | Fort Lyon Storage Canal |
| Coordinates | 38.08039, -103.60631 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 81.7 ft (24.9 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 122.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT26-25-30-149A |