County Road 28 over Fort Lyon Storage Canal
Poor Condition44 years old10 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .1 Mi N CR 808 |
| Carries | County Road 28 |
| Crosses | Fort Lyon Storage Canal |
| Coordinates | 38.09816, -103.56458 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 54.5 ft (16.6 m) |
| Max Span | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 61.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1982 (reconstructed 2004) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-28-27-31-159 |