County Road Gg.25 over Rocky Ford Highline Cana
Fair Condition32 years old4 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | 2 Mi S Of CR Hh.5 |
| Carries | County Road Gg.25 |
| Crosses | Rocky Ford Highline Cana |
| Coordinates | 38.07266, -103.99447 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Area | 37.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OTGG25-4-29-20A |