County Road 5.25 over Rocky Ford Highline Cana
Fair Condition59 years old6 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | 1 Mi S Of CR 44.5 |
| Carries | County Road 5.25 |
| Crosses | Rocky Ford Highline Cana |
| Coordinates | 38.08047, -103.98147 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.5 ft (9 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 45 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT5.25-4-30-019 |