County RD 26 (361) over Canyon Creek
Good Condition31 years old640 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Ouray |
| Location | 1.9 Mi SW Of Ouray |
| Carries | County RD 26 (361) |
| Crosses | Canyon Creek |
| Coordinates | 38.00172, -107.69414 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 48.2 ft (14.7 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 153.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 640 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OUR26-0.1-12A |