Sr-417 over Narcoossee Road Cr-15
Good Condition33 years old57,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417 NB - Narcoossee RD |
| Carries | Sr-417 |
| Crosses | Narcoossee Road Cr-15 |
| Coordinates | 28.40036, -81.24455 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 192.9 ft (58.8 m) |
| Max Span | 192.3 ft (58.6 m) |
| Deck Width | 67.3 ft (20.5 m) |
| Deck Area | 1205.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 57,500 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750458 |