Sr-417 NB Ramp B1 over O.u.c.r.r.
Good Condition17 years old1,700 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 0.2 Mi S Of Moss Park Rd. |
| Carries | Sr-417 NB Ramp B1 |
| Crosses | O.u.c.r.r. |
| Coordinates | 28.40956, -81.23006 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 337.9 ft (103 m) |
| Max Span | 117.5 ft (35.8 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 947.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,700 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750576 |