Sr-417 SB over Ouc Railroad
Fair Condition34 years old32,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417 SB - Ouc Railroad |
| Carries | Sr-417 SB |
| Crosses | Ouc Railroad |
| Coordinates | 28.40929, -81.23079 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 321.5 ft (98 m) |
| Max Span | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Width | 68.2 ft (20.8 m) |
| Deck Area | 2038.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,500 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750459 |