Sr-417 over Ouc Railroad
Fair Condition34 years old32,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417 NB - Ouc Railroad |
| Carries | Sr-417 |
| Crosses | Ouc Railroad |
| Coordinates | 28.40940, -81.23033 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 314.0 ft (95.7 m) |
| Max Span | 110.2 ft (33.6 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 1981.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,500 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750460 |