Sr-417 SB over Moss Park Road
Good Condition34 years old32,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417 Sb-moss Park Road |
| Carries | Sr-417 SB |
| Crosses | Moss Park Road |
| Coordinates | 28.41454, -81.22793 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 124.0 ft (37.8 m) |
| Max Span | 122.0 ft (37.2 m) |
| Deck Width | 79.7 ft (24.3 m) |
| Deck Area | 918.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,500 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750462 |