Sr-436 EB over Us-441 NB
Good Condition24 years old12,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-436 EB - Us-441 NB |
| Carries | Sr-436 EB |
| Crosses | Us-441 NB |
| Coordinates | 28.67272, -81.49589 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 95.5 ft (29.1 m) |
| Max Span | 93.5 ft (28.5 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 381.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,500 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750483 |