Sr-429 SB over Tilden Rd.
Good Condition21 years old29,750 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 4.6 Mi. South Of Turnpike |
| Carries | Sr-429 SB |
| Crosses | Tilden Rd. |
| Coordinates | 28.50741, -81.61019 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 124.0 ft (37.8 m) |
| Max Span | 122.0 ft (37.2 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 495.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,750 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750533 |