Sr-429 NB over Stoneybrook West Pkwy.
Fair Condition21 years old29,750 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 4.3 Mi. South Of Turnpike |
| Carries | Sr-429 NB |
| Crosses | Stoneybrook West Pkwy. |
| Coordinates | 28.51194, -81.60519 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 95.5 ft (29.1 m) |
| Max Span | 93.5 ft (28.5 m) |
| Deck Width | 67.6 ft (20.6 m) |
| Deck Area | 599.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,750 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750536 |