Sr-429 SB over Sr-50
Fair Condition24 years old40,750 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-429-sr-50 |
| Carries | Sr-429 SB |
| Crosses | Sr-50 |
| Coordinates | 28.55142, -81.55885 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 178.8 ft (54.5 m) |
| Max Span | 176.8 ft (53.9 m) |
| Deck Width | 67.6 ft (20.6 m) |
| Deck Area | 1122.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 (reconstructed 2024) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40,750 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750549 |