Sr-429 NB over Sr-91
Fair Condition24 years old37,250 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-429-sr-91 |
| Carries | Sr-429 NB |
| Crosses | Sr-91 |
| Coordinates | 28.54668, -81.55764 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 293.0 ft (89.3 m) |
| Max Span | 161.1 ft (49.1 m) |
| Deck Width | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Area | 2071.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 (reconstructed 2024) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,250 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750548 |