Ramp SR 91 268.3 over SR 91 Tpk
Fair Condition25 years old5,600 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | SR 91 & SR 429 Interchng |
| Carries | Ramp SR 91 268.3 |
| Crosses | SR 91 Tpk |
| Coordinates | 28.54734, -81.55908 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1730.0 ft (527.3 m) |
| Max Span | 195.9 ft (59.7 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 5800.3 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,600 (2022) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 17 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750607 |