SR 429 Ramp B over SR 91 Tpk
Fair Condition24 years old3,400 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 1.1 Mi West Of SR 50 |
| Carries | SR 429 Ramp B |
| Crosses | SR 91 Tpk |
| Coordinates | 28.54662, -81.55746 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 292.7 ft (89.2 m) |
| Max Span | 160.8 ft (49 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 820.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,400 (2022) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 11 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750546 |