Sr-435 NB over I-4 (sr-400)
Good Condition10 years old28,250 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 0.8mi W Of Fl Turnpike |
| Carries | Sr-435 NB |
| Crosses | I-4 (sr-400) |
| Coordinates | 28.47131, -81.45867 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 439.6 ft (134 m) |
| Max Span | 230.0 ft (70.1 m) |
| Deck Width | 71.2 ft (21.7 m) |
| Deck Area | 2907.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,250 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 13 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750594 |