Universal Blvd. over I-4
Fair Condition28 years old25,000 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Universal Blvd. Over I-4 |
| Carries | Universal Blvd. |
| Crosses | I-4 |
| Coordinates | 28.46604, -81.46474 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 657.2 ft (200.3 m) |
| Max Span | 229.0 ft (69.8 m) |
| Deck Width | 130.9 ft (39.9 m) |
| Deck Area | 7992.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,000 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 18 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750485 |