Universal To I-4EB over I-4 EB To SR 435
Good Condition8 years old6,700 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 0.16mi W Of SR 435 |
| Carries | Universal To I-4EB |
| Crosses | I-4 EB To SR 435 |
| Coordinates | 28.46644, -81.46283 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 158.8 ft (48.4 m) |
| Max Span | 154.9 ft (47.2 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 634.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,700 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750595 |