Ramp D over Kirkman Road SB
Good Condition7 years old15,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 0.3mi E Of Universal BLVD |
| Carries | Ramp D |
| Crosses | Kirkman Road SB |
| Coordinates | 28.46733, -81.45925 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 136.2 ft (41.5 m) |
| Max Span | 136.2 ft (41.5 m) |
| Deck Width | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Area | 626.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,500 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750597 |