I-4WB To Adventure over Sr435 SB To I-4 WB Ramp
Fair Condition28 years old7,900 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | I-4 WB Ramp G To Univers |
| Carries | I-4WB To Adventure |
| Crosses | Sr435 SB To I-4 WB Ramp |
| Coordinates | 28.46344, -81.46876 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 171.9 ft (52.4 m) |
| Max Span | 169.9 ft (51.8 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 545.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,900 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750487 |