SR 91 Tpk 268.3 over SR 91 Tpk & SR 429
Good Condition25 years old14,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 1.7 Miles S Of SR 438 |
| Carries | SR 91 Tpk 268.3 |
| Crosses | SR 91 Tpk & SR 429 |
| Coordinates | 28.54534, -81.55716 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1910.1 ft (582.2 m) |
| Max Span | 187.0 ft (57 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 7626.8 sq m |
| Main Spans | 12 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,500 (2022) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 16 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750604 |