Ramp A 268.1 over Dirt Road
Good Condition24 years old13,000 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 1.2 Mi South Of SR 50 |
| Carries | Ramp A 268.1 |
| Crosses | Dirt Road |
| Coordinates | 28.54479, -81.55448 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 148.0 ft (45.1 m) |
| Max Span | 148.0 ft (45.1 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 414.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,000 (2022) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750545 |