Stc3868;iverson RD over Farmers Coop Sebree Cnl
Fair Condition55 years old110 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 1.9 N. 0.7 W. Notus |
| Carries | Stc3868;iverson RD |
| Crosses | Farmers Coop Sebree Cnl |
| Coordinates | 43.75108, -116.81261 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 74.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 110 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027020 |