Stc 3875;ten Davis over Farmers Coop Sebree Cnl
Fair Condition72 years old180 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 2.3 N. 1.5 W. Notus |
| Carries | Stc 3875;ten Davis |
| Crosses | Farmers Coop Sebree Cnl |
| Coordinates | 43.75622, -116.82372 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 98.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 180 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027450 |