US 20 Br over Cn Rr
Fair Condition70 years old7,000 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 0.5 Mi E Freeport |
| Carries | US 20 Br |
| Crosses | Cn Rr |
| Coordinates | 42.28067, -89.58001 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 234.3 ft (71.4 m) |
| Max Span | 90.6 ft (27.6 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 1478.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,000 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089000700000000 |